Jak działają stacje ładowania pojazdów?

Jak działają stacje ładowania pojazdów?

17 sierpnia, 2022
17 sierpnia, 2022

Coraz więcej ludzi decyduje się na samochody elektryczne. W poniższym artykule opowiemy czym są i jak działają stacje ładowania pojazdów elektrycznych. 

Stacja ładowania to urządzenie elektryczne służące do ładowania akumulatorów, a także innych urządzeń zasilanych prądem elektrycznym, wyposażonych w akumulator. Energia elektryczna dostarczana jest z zewnętrznej sieci energetycznej do stacji .

Jedna z najczęstszych wątpliwości wśród kierowców dotyczy ładowania, ale niepotrzebnie, bo ładowanie samochodu elektrycznego wcale nie jest skomplikowane. Tak jak ładujesz swoje urządzenia mobilne, tak samo w łatwy sposób musisz naładować samochód i przygotować go na następny dzień. Możesz mieć własną ładowarkę w domu lub skorzystać z rosnącej liczby publicznych punktów ładowania samochodów. Stacje ładowania można połączyć z panelami fotowoltaicznymi dzięki czemu można zyskać niezależność energetyczną, nie tracić nadwyżek wytworzonego prądu i uniknąć obciążeń szczytowych podczas ładowania.

Obsługa stacji ładowania jest bardzo prosta. Wystarczy wyjąć kabel z samochodu i podłączyć go do gniazda w punkcie ładowania. Energia jest przesyłana z sieci do akumulatora pojazdu. 

Istnieją różne rodzaje ładowarek dla samochodów elektrycznych, każdy z nich ma swoje zalety i wady określone przez następujące parametry:

  • czas ładowania, zależny od intensywności i wymaganej mocy,
  • informacje, które są przekazywane pomiędzy samochodem a punktem ładowania,
  • właściwe złącze fizyczne.

Stacja ładowania pojazdów ma wiele zalet. Posiadanie jej w domu jest praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu można zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Jest intuicyjna, dzięki czemu obsługa nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowo korzystając z samochodów elektrycznych oraz punktów ładowania, działasz na rzecz ochrony środowiska i przyczyniasz się do zmian na lepsze.



© Fundacja Zielona Przyszłość. All rights reserved.