Inflacja – czy to dobry moment na inwestycję w fotowoltaikę?

Inflacja – czy to dobry moment na inwestycję w fotowoltaikę?

12 sierpnia, 2022
12 sierpnia, 2022

Ostatnie wydarzenia sprawiły, że wiele krajów zmaga się z rekordową stopą inflacji. Rosnące ceny są najbardziej widoczne w sektorze energetycznym oraz paliwowym. 

W wielu krajach na świecie ceny energii rosną w rekordowym tempie. W Stanach Zjednoczonych przeciętne gospodarstwo domowe płaci za prąd nawet o 23% więcej niż 2 lata temu. Jak podaje Solar Energy Industries Association (SEIA), około 20% amerykańskich gospodarstw domowych w całym kraju ma problem z uregulowaniem rachunków za energię elektryczną. Prognozy są jasne, ceny prądu na świecie nadal będą rosły. Coraz więcej osób zastanawia się w jaki sposób zaoszczędzić pieniądze. 

Tania energia z fotowoltaiki

Produkcja własnej energii elektrycznej okazuje się doskonałym rozwiązaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Instalacja fotowoltaiczna na dachu domu jednorodzinnego sprawia, że rachunki za prąd są niższe o nawet 80%. 

Najwięcej zaoszczędzimy zużywając energię produkowaną z fotowoltaiki na bieżąco. Faktem jest, że większość ludzi w czasie najintensywniejszej produkcji prądu przebywa w pracy lub szkole. Jeżeli istnieje możliwość ustawienia czasu uruchomienia urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak np. pralka czy zmywarka, warto to wykorzystać. Wówczas nie zapłacimy za energię potrzebną do zasilenia sprzętu. 

Niezależność i bezpieczeństwo

Chcąc zaoszczędzić jeszcze więcej należy rozważyć inwestycję w magazyn energii. Magazyn umożliwia przechowywanie nadwyżek wyprodukowanej energii i korzystanie z niej w dowolnym momencie, np. wieczorem, gdy panele są zacienione. Technologia magazynowania energii gwarantuje niezależność energetyczną oraz zabezpieczenie na wypadek awarii. 

W przeciwieństwie do paliw kopalnych, które muszą być stale wydobywane, transportowane i spalane, elektrownie fotowoltaiczne są zasilane darmową, powszechnie dostępną energią słoneczną. Warto zauważyć, że paliwa kopalne są częścią globalnego rynku, który może doświadczać ekstremalnych wahań cen w zależności od wydarzeń międzynarodowych.  

Dodatkową korzyścią inwestycji w elektrownię słoneczną jest fakt, że systemy fotowoltaiczne nie wymagają częstych prac konserwacyjnych, z którymi wiążą się dodatkowe koszty. Gwarancja na moduły fotowoltaiczne wynosi nawet 25 lat!

Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii przyczynia się do zwiększenia liczby nowych miejsc pracy, obniżenia cen energii elektrycznej oraz ochrony środowiska. W procesie wytwarzania energii z fotowoltaiki żadne gazy cieplarniane czy inne zanieczyszczenia nie są uwalniane do atmosfery. Skoro ceny energii będą dalej wzrastały, czy nie jest to odpowiedni moment na zainstalowanie paneli?© Fundacja Zielona Przyszłość. All rights reserved.