Energia wiatrowa, podobnie jak inne odnawialne źródła energii, stanowi niewyczerpane źródło bezpłatnego prądu. Eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej szacują, że cena energii wytworzonej w elektrowniach wiatrowych będzie malała, czego nie można powiedzieć o cenie energii wytwarzanej w tradycyjny sposób.
Nieustający rozwój technologii wytwarzania energii elektrycznej z wiatru sprawia, że wydajność poszczególnych komponentów tego rodzaju instalacji, w tym turbin, stale wzrasta. Kluczowa dla bezpieczeństwa polskiej energetyki wiatrowej jest nieustanna dostępność wiatru jako nośnika energii.
Elektrownie OZE, w przeciwieństwie do tradycyjnych elektrowni węglowych, nie są źródłem zanieczyszczeń ani toksycznych związków chemicznych (tj. tlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla itp.) emitowanych do atmosfery. Powszechnie wiadomo, że zanieczyszczone powietrze może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia schorzeń w układzie oddechowym. Drogą do dalszego ograniczania takich zagrożeń jest wdrażanie bezemisyjnych technologii wytwarzania energii elektrycznej.
Elektrownie wiatrowe nie stwarzają żadnego zagrożenia dla środowiska ani dla osób mieszkających w ich pobliżu. Zastosowanie opisywanej technologii pozwala uniknąć emisji substancji szkodliwych zanieczyszczających nie tylko powietrze, ale także glebę czy wodę. Odpowiednie umiejscowienie farmy wiatrowej sprawia, że inwestycja jest bezpieczna również dla ptaków oraz nietoperzy.
Odpowiedni projekt instalacji wiatrowych gwarantuje ich cichą pracę. Warto zauważyć, że nowoczesne turbiny nie emitują hałasu większego od sprzętów AGD, których codziennie używamy.