W okresie od stycznia do czerwca 2022 roku Finowie odnotowali w swoim kraju wyjątkowo wysoki wzrost sprzedaży pomp ciepła. Pierwsze półrocze 2022 to aż 80% więcej inwestycji w ekologiczne ogrzewanie w porównaniu do poprzedniego roku.
Finlandia może się pochwalić przeszło milionem zainstalowanych pomp ciepła. Technologia zielonego ogrzewania jest tam bardzo dobrze znana i uważana za wyjątkowo wydajną.
SUPLU – Fińskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła wskazało, że powietrzne pompy ciepła cieszyły się we wspomnianym okresie szczególną popularnością. Wzrost sprzedaży takich urządzeń osiągnął aż 105%. Mniej popularne okazały się pompy powietrzno-wodne oraz gruntowe, lecz i w tym przypadku odnotowano 20% wzrost inwestycji.
Według danych SUPLU, łącznie w Finlandii sprzedano aż 75 tysięcy wspomnianych źródeł ogrzewania. Zauważono również coraz większe zainteresowanie wysoko wydajnymi pompami ciepła. Wzrost całkowitego wolumenu sprzedaży w okresie od stycznia do czerwca 2022 roku wyniósł 80%.
Jako główną przyczynę zwiększenia zainteresowania pompami ciepła wskazuje się dofinansowanie do wymiany pieców olejowych oraz poprawy efektywności energetycznej. Kolejną przyczyną są rosnące ceny paliw.
Ponadto, w Finlandii odnotowano dwukrotny wzrost zainteresowania ofertami pomp ciepła w okresie 14 dni od wybuchu konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą.
Technologia ekologicznego ogrzewania staje się coraz bardziej powszechna. W Finlandii uznaje się ją za sprawnie funkcjonującą i godną zaufania. Zdaniem ekspertów SUPLU Finowie coraz częściej skłaniają się w stronę alternatywnych technologii grzewczych, aby zminimalizować ilość energii pobieranej z sieci.
Wzrost zainteresowania i sprzedaży pomp ciepła zaobserwować można nie tylko w Finlandii, ale również w całej Europie. Warto tutaj przypomnieć o 34-procentowym wzroście sprzedaży w roku 2021 oraz o wielkim sukcesie Polaków z wzrostem aż o 87%. Według statystyk Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, zapotrzebowanie na energię cieplną w UE w 14% zostało pokryte przez wspomniane urządzenia grzewcze.
Branża pomp ciepła zarówno w Finlandii, jak i w całej Unii Europejskiej napotyka jednak szereg problemów. Dotyczą one szczególnie niedoboru części składowych tego rodzaju instalacji, ale także niewystarczającej ilości dostępnych od ręki pomp. Instalatorzy i projektanci urządzeń doświadczają natłoku obowiązków, co stanowi przyczynę problemów z dostępnością.
Prognozy wzrostu popularności inwestycji w pompy ciepła są jednak dość optymistyczne. Zakładając brak uregulowań politycznych hamujących branżę, szacuje się około 53 milionów zainstalowanych pomp ciepła w roku 2030.