Zastanawiasz się w jaki sposób żyć ekologicznie? Zrób to w kilku krokach!

Zastanawiasz się w jaki sposób żyć ekologicznie? Zrób to w kilku krokach!

21 lipca, 2022
21 lipca, 2022

1. Nie marnuj wody!

To dość oczywisty, ale bardzo ważny krok. Jak go przestrzegać? Zamiast kąpieli w wannie wybieraj prysznic, zakręcaj wodę gdy jej nie używasz, zapełniaj sprzęty AGD wykorzystujące wodę zanim je uruchomisz i zbieraj deszczówkę

2. Oszczędzaj prąd. 

Gaś światło gdy nie jest Ci potrzebne, wymień stare żarówki na ekonomiczne led lub świetlówki, wybieraj sprzęt o najwyższej klasie efektywności energetycznej, a przy używaniu go włączaj tryb eko jeśli to możliwe.

3. Nie kupuj opakowań. 

Wybieraj produkty na wagę, a nie zapakowane na gotowo. Kupuj produkty bez opakowania albo przynajmniej w większych opakowaniach, żeby zmniejszyć ich zużycie. A przede wszystkim korzystaj z toreb i reklamówek wielokrotnego użytku!

4. Segreguj śmieci. 

Obecnie do recyklingu nadaje się większość tworzyw z plastiku, szkła, papieru i metalu. Warto je sortować. To niewielki wysiłek przynoszący ogromne efekty.

6. Jedz ekologicznie. 

Wybieraj żywność, którą wyprodukowano zgodnie z przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego. To wpłynie dobrze nie tylko na środowisko, ale również na Twoje zdrowie i samopoczucie. 

7. Kupuj ekologicznie produkowane produkty.

Warto kupować rzeczy z oznaczeniem eko, np. kosmetyki z naturalnych składników, nietestowane na zwierzętach albo ubrania z organicznej bawełny. Taka inwestycja zawsze się opłaca.

8. Jak najwięcej chodź pieszo lub jeźdź rowerem.

Ewentualnie, jeśli to konieczne używaj transportu publicznego. Jeśli musisz dojeżdżać autem to spróbuj znaleźć współpasażerów, to będzie bardziej ekologiczne niż jazda w pojedynkę.

Te kilka prostych czynności sprawi, że przyczynisz się do zmiany świata na lepsze.© Fundacja Zielona Przyszłość. All rights reserved.