Fotowoltaika – czy obecnie się opłaca?

Fotowoltaika – czy obecnie się opłaca?

29 lipca, 2022
29 lipca, 2022

Odpowiedni dobór instalacji fotowoltaicznej do potrzeb energetycznych budynku pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną o nawet 90%. Inwestycja we własne źródło energii pozostaje tym samym korzystnym rozwiązaniem. 

Systemy fotowoltaiczne na dachach domów umożliwiają przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną, która jak powszechnie wiadomo, jest niezbędna w życiu codziennym. Właściwe określenie parametrów takiego systemu gwarantuje oszczędność na rachunkach. Im wyższe zużycie energii, tym więcej uda się zaoszczędzić. 

Inwestycja zwróci się po 10 latach lub wcześniej

Czas zwrotu z inwestycji zależy od cen energii, które nieustannie rosną. Przykładowo, jeżeli roczne zużycie energii w domu jednorodzinnym wynosi około 4000 kWh, mieszkańcy zapłacą za prąd około 2500 zł. 

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną pozwoli na redukcję tych kosztów o nawet 2000 zł. W przypadku wskazanego zużycia najodpowiedniejsza moc instalacji to 3,7 kWp. Cena takiego systemu to około 20 000 zł. Zatem zakup zwróci się po upływie 10 lat i będzie generować oszczędności przez kolejne kilkanaście lat. 

Im szybciej rosną ceny energii, tym krócej inwestycja będzie się zwracać. Jeżeli cena energii wzrośnie o 4%, czas zwrotu zostanie skrócony o około 2 lata. 

Ile obecnie kosztuje fotowoltaika?

Cena dachowej elektrowni słonecznej waha się od 4 do nawet 7 tysięcy zł za 1 kWp mocy. Różnice wynikają z jakości komponentów wchodzących w skład instalacji, takich jak np. inwerter, okablowanie, konstrukcja montażowa oraz panele. Panel monokrystaliczny zawsze będzie droższy od polikrystalicznego. 

Wysokość ceny zależy również od rozmiaru instalacji oraz stopnia skomplikowania montażu. Kompleksowe usługi nierzadko okazują się nieco droższe. 

Koszty inwestycji można obniżyć korzystając z dostępnych programów wsparcia. Jedną z możliwości jest program Mój prąd 4.0. beneficjenci mogą otrzymać wsparcie w wysokości nawet 20 500 zł, jeśli zdecydują się na mikroinstalację wyposażoną w magazyn energii. Warto również zorientować się w wojewódzkich oraz gminnych programach dofinansowania.  

Koszt energii w net-bilingu

Instalacje fotowoltaiczne zgłoszone do końca marca 2022 nadal pozostają w starym systemie rozliczeń. W tym przypadku system opustów będzie obowiązywał przez kolejne 15 lat. Okres ten liczony jest od rozpoczęcia produkcji prądu z fotowoltaiki.

Aktualnie, w systemie rozliczeń net-billing, cena jednej megawatogodziny energii elektrycznej w nowym systemie rozliczeniowym wynosi 659,29 zł. Oznacza to, że za każdą kWh nadwyżki wyprodukowanego prądu prosumenci otrzymają 0,66 zł.© Fundacja Zielona Przyszłość. All rights reserved.