Ze względu na wysoką aktywność wulkaniczną oraz bogactwo gejzerów Islandia ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju energetyki geotermalnej, będącej jednym z podstawowych krajowych źródeł energii. Obecnie znajdujące się na terenie Islandii elektrownie geotermalne wytwarzają nawet do 29% energii elektrycznej.
Energia geotermalna stanowi niewyczerpywalne, odnawialne źródło prądu elektrycznego. Kolejnymi zaletami geotermii są:
Stolica Islandii – Reykjavik został uznany za jedno z najbardziej ekologicznych miast na świecie w 2020 roku. Przyczyniło się do tego szerokie zastosowanie bezemisyjnych źródeł energii oraz innowacyjna gospodarka odpadami.
W przypadku zaprzestania stosowania ogrzewania geotermalnego na wyspie doszłoby do wzrostu emisji dwutlenku węgla o nawet 4 mln ton w skali jednego roku. Ogrzewanie geotermalne pozwoliło na znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych o ponad 140 mln ton.
Dane statystyczne Ember Global Electricity Review z 2022 roku wskazują, że w ubiegłym roku 100% wyprodukowanej na Islandii energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Podobnie jak w latach ubiegłych główne źródło stanowiła hydroenergia.