Islandia – kraj z ogromnym potencjałem do rozwoju energetyki geotermalnej

Islandia – kraj z ogromnym potencjałem do rozwoju energetyki geotermalnej

3 sierpnia, 2022
3 sierpnia, 2022

Ze względu na wysoką aktywność wulkaniczną oraz bogactwo gejzerów Islandia ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju energetyki geotermalnej, będącej jednym z podstawowych krajowych źródeł energii. Obecnie znajdujące się na terenie Islandii elektrownie geotermalne wytwarzają nawet do 29% energii elektrycznej.

Energia geotermalna stanowi niewyczerpywalne, odnawialne źródło prądu elektrycznego. Kolejnymi zaletami geotermii są:

  • powszechna dostępność – źródło to można wykorzystać na niemal całej powierzchni wyspy,
  • brak szkodliwości dla środowiska – energia geotermalna jest bezemisyjna.  

Stolica Islandii – Reykjavik został uznany za jedno z najbardziej ekologicznych miast na świecie w 2020 roku. Przyczyniło się do tego szerokie zastosowanie bezemisyjnych źródeł energii oraz innowacyjna gospodarka odpadami. 

W przypadku zaprzestania stosowania ogrzewania geotermalnego na wyspie doszłoby do wzrostu emisji dwutlenku węgla o nawet 4 mln ton w skali jednego roku. Ogrzewanie geotermalne pozwoliło na znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych o ponad 140 mln ton. 

Dane statystyczne Ember Global Electricity Review z 2022 roku wskazują, że w ubiegłym roku 100% wyprodukowanej na Islandii energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Podobnie jak w latach ubiegłych główne źródło stanowiła hydroenergia.© Fundacja Zielona Przyszłość. All rights reserved.