Elektromobilność stała się w ostatnich latach bardzo popularna i wciąż przybiera na sile. W samym 2021 roku wyprodukowano około 5,5 miliona pojazdów elektrycznych jak wynika z raportu elektromoblini.pl . Wynik nie jest zaskoczeniem, ponieważ pojazdy elektryczne to niezwykle ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Unia Europejska poszła o krok dalej, wprowadzając nakaz produkowania wyłącznie pojazdów elektrycznych do 2030 roku.
Na czym polega fenomen elektromobilności?
Pojazdy elektryczne stanowią przyszłość naszej planety. Przy obecnej skali globalnego ocieplenia krok UE to bardzo ważne i słuszne posunięcie. Silniki elektryczne pozwalają bowiem zminimalizować emisję spalin oraz nie generują toksycznych związków, które generują np. silniki spalinowe, są one więc przyjazne dla środowiska. Kolejnym aspektem, który niewątpliwie ma wpływ na ich popularność są oszczędności. Ładowanie przeciętnego samochodu elektrycznego jest znacznie tańsze niż tankowanie standardowego, ponieważ silniki elektryczne charakteryzują się podwyższoną wydajnością. Ponadto koszty utrzymania takiego pojazdu są ustabilizowane, gdyż ceny energii elektrycznej nie zmieniają się tak dynamicznie, jak ceny paliwa. Warto również dodać, że podczas ładowania pojazdu można korzystać z systemu fotowoltaicznego, co pozwala zredukować koszty do minimum. Auto elektryczne to także wygoda, ich praca jest wyjątkowo cicha, a obsługa bardzo prosta. Silniki EV posiadają nieskomplikowaną budowę – nie ma konieczności wymiany filtrów, czy olejów. Mniejsza ilość komponentów daje mniejsze ryzyko awarii. Samochody renomowanych marek są wyposażone w wytrzymałe akumulatory, które posłużą przez długie lata. Taka ilość zalet sprawia, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup “elektryka”.
Jak działa pojazd elektryczny?
Samochód elektryczny działa dokładnie tak samo, jak samochód z silnikiem spalinowym, z tą różnicą, że do napędu wykorzystuje energię elektryczną, czyli prąd. Zamiast silnika spalinowego, umieszczonego niekoniecznie pod maską, jest silnik lub silniki elektryczne, sterownik oraz zestaw akumulatorów. Cały układ jest prostszy, czystszy i bardziej cichy, bo silnik elektryczny nie generuje hałasu. Energia elektryczna zmagazynowana w akumulatorach jest przekazywana do silnika elektrycznego, który napędza koła samochodu bezpośrednio lub przez zespół przekładni mechanicznych.
Czy da się jakoś zmniejszyć koszt zakupu samochodu elektrycznego?
Mamy świadomość, że auto elektryczne to na początku spory wydatek, jednak jest na to rozwiązanie! Wiele państw europejskich, w tym także Polska wprowadza programy dotacyjne, które pomagają sfinansować zakup samochodu elektrycznego, znacznie obniżając jego koszty. Warto więc przed zakupem pojazdu zorientować się czy w Twoim kraju oferowana jest tego typu pomoc.