Dlaczego pompy ciepła są lepsze od tradycyjnych źródeł ogrzewania?

Dlaczego pompy ciepła są lepsze od tradycyjnych źródeł ogrzewania?

12 maja, 2022
12 maja, 2022

Popularność pomp ciepła od kilku lat stale rośnie. Coraz więcej osób chętnie decyduje się na takie rozwiązanie w swoim domu ze względu na ich przewagę nad tradycyjnymi źródłami ogrzewania. 

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, które pozyskaną ze środowiska energię oddają do instalacji ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. W skrócie ich praca polega na odbieraniu ciepła ze źródła dolnego z zewnątrz i przekazywaniu go do źródła górnego o wyższej temperaturze wewnątrz budynku. 

Instalacja pompy ciepła niesie za sobą wiele korzyści.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że jest ona urządzeniem ekologicznym i w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Cechą, która znacząco wpływa na decyzję o inwestycji w pompę jest oczywiście jej ekonomiczność. Jej koszt eksploatacyjny jest wyjątkowo niski, a przy połączeniu z fotowoltaiką – praktycznie zerowy. Jedyne koszty jakie ponosi zainteresowany to wydatek na urządzenie i montaż. Całość zwraca się po zaledwie kilku latach. 

Pompa jest bardzo efektywna i ekonomiczna. Korzystając z energii pochodzącej ze środowiska można znacznie zredukować roczne koszty ogrzewania, nawet do 60% w porównaniu z tradycyjnymi piecami. Jest praktycznie samoobsługowa, więc pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Kolejnym olbrzymim plusem, zwłaszcza dla właścicieli niewielkich powierzchni, jest fakt, że urządzenie ma niewielkie wymiary, nie wymaga osobnego pomieszczenia (np. kotłowni) i jest praktycznie bezgłośne, dzięki czemu można je zainstalować w dowolnym miejscu w domu. 

Dodatkowo warto wspomnieć, że pompa ciepła może nie tylko potrafi ogrzewać pomieszczenie, ale również je schładzać, a to kolejna rzecz, która sprawia, że jest lepsza od innych instalacji grzewczych. Przemawia za nią także fakt, że można otrzymać dofinansowanie na jej zakup i montaż, co znacząco zmniejszy jej i tak nieduże koszty.

Pompa zdecydowanie ma przewagę nad zwykłymi urządzeniami grzewczymi. Ma wiele plusów, które pomagają w podjęciu decyzji o jej zakupie. Przy wyborze źródła ciepła do swojego domu zdecydowanie warto się jej przyjrzeć.© Fundacja Zielona Przyszłość. All rights reserved.