Ludzie coraz częściej decydują się na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na rzecz urządzeń korzystających z OZE. Do wyboru jest kilka rozwiązań, a najpopularniejsze z nich to pompy ciepła i kotły na pellet. Dla osób, które nie wiedzą jaką opcję wybrać przygotowaliśmy krótki poradnik.
Pompa ciepła
Pompa ciepła to urządzenie najbardziej ekologiczne oraz generujące największe oszczędności. Co prawda potrzebuje dostępu do energii elektrycznej, ale dzięki licznikowi COP (współczynnik efektywności pompy ciepła), łatwo można odczytać z licznika pompy, ile energii pobiera, a ile jej wytwarza. Przeważnie COP wynosi 4-4,5 i oznacza to, że pompa generuje 4-4,5 kWh ciepła, a pobiera 1 kWh energii elektrycznej. Zużycie prądu jest więc bardzo niewielkie, a oprócz tego pompę ciepła można połączyć z fotowoltaiką, co da nam pełną niezależność energetyczną oraz cieplną. Pompa ciepła to także rozwiązanie wielofunkcyjne – świetnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych, jak i w większych przestrzeniach. Jest urządzeniem cichym oraz całkowicie bezobsługowym. Prognozy ekspertów mówią, że wkrótce pompy staną się najchętniej wybieranymi źródłami ciepła.
Kocioł na pellet
Pellet to paliwo w formie granulatu, wytwarzane z biomasy. Źródła biomasy są traktowane jako paliwa odnawialne, dlatego pellet również zalicza się do tej grupy i uważany jest za jedno z najefektywniejszych źródeł ciepła. To rozwiązanie najczęściej stosowane jest na terenach wiejskich i rolniczych, ale piece mogą być też montowane w domach jednorodzinnych – wystarczy odpowiednio dobrany piec wraz ze specjalnym filtrem. Obsługa pieca nie zajmuje więcej niż 1,5 godziny tygodniowo, a sam w sobie piec zapewni nam niskie koszty ogrzewania.
Którą opcję wybrać?
Naszym zdaniem pompa ciepła wypada lepiej. Jest to najtańsza forma pozyskiwania ciepła w budynku, która dodatkowo jest bezobsługowa i nie generuje żadnych odpadów. Kocioł natomiast wymaga od nas poświęcenia około 1,5h w ciągu tygodnia i co jakiś czas trzeba go opróżnić z nagromadzonego popiołu. Pompa ciepła jest też inwestycją jednorazową, na którą zdecydowanie łatwiej jest pozyskać dotację z programów, takich jak Czyste Powietrze czy Moje Ciepło. Przy wyborze pompy ciepła należy jednak zwrócić uwagę na jej wielkość i czy mamy na nią wystarczającą ilość miejsca.