Grecja zasilana wyłącznie energią odnawialną?!

Grecja zasilana wyłącznie energią odnawialną?!

3 listopada, 2022
3 listopada, 2022

Otóż to! Grecja to kolejny kraj europejski, który przez co najmniej kilka godzin zasilany był wyłącznie przez OZE. To kraj, który zdecydowanie podejmuje wszelkie działania, aby dokonać jak najszybszej transformacji energetycznej. Przykładem tych starań jest program budowy magazynów energii, budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej w Atenach i elektrolizera. 

 W piątek 7 października, przez 5 pełnych godzin 100% energii konsumowanej w Grecji pochodziło z odnawialnych źródeł energii, o czym poinformował grecki operator systemu przesyłowego IPTO. Osiągnięto przy tym maksimum generacji na poziomie 3016 MW. Ponadto jak wynika z danych greckiego The Green Tank, w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku OZE osiągnęły największy udział w krajowym miksie energetycznym (37,5 proc.), wyprzedzając elektrownie gazowe (37,2 proc.) oraz elektrownie zasilane węglem brunatnym (11,3 proc.). Odnawialne źródła wytworzyły dokładnie 13 238 GWh energii elektrycznej, a jeszcze 10 lat temu ich udział wynosił niecałe 6 procent.  

Rząd wspiera ekologiczne inicjatywy

 W celu zbilansowania systemu elektroenergetycznego przy rosnącej generacji energii ze źródeł odnawialnych, władze w Atenach przygotowały program zakładający budowę magazynów energii elektrycznej o mocy do 900 MW, które zostaną podłączone bezpośrednio do sieci wysokiego napięcia. Inwestycja ma być wspierana dofinansowaniem pochodzącym z UE ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF). Budowa rozpocznie się prawdopodobnie w 2023 roku, a zakończy w 2025. 

Magazyn to nie wszystko

 Kolejnym “zielonym” projektem zatwierdzonym ostatnio przez rząd w Atenach jest budowa ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200 MW wraz z bateryjnymi magazynami energii o mocy 100 MW oraz elektrolizerem o mocy 50 MW, za którą odpowiada brytyjski deweloper Hive Energy. Warto zaznaczyć, że wspomniany elektrolizer ma wytwarzać dziennie 16 ton wodoru. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 226,4 mln euro.



© Fundacja Zielona Przyszłość. All rights reserved.