DESZCZÓWKA, CZYLI DARMOWA WODA

DESZCZÓWKA, CZYLI DARMOWA WODA

9 września, 2022
9 września, 2022

Oszczędzanie wody jest bardzo ważną częścią racjonalnego i ekologicznego podejścia do życia. W tym celu warto postawić między innymi na zbieranie deszczówki. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie oraz zapobiec marnowaniu wody pitnej.

Sposobów na wykorzystanie deszczówki jest wiele. Przedstawiamy kilka z nich:

  • Podlewanie trawników, kwiatów, roślin
  • Mycie aut i innych pojazdów
  • Mycie narzędzi, urządzeń
  • Czyszczenie schodów, balkonu, tarasu
  • Czyszczenie mebli ogrodowych

Deszczówka zbierana jest zazwyczaj w zbiorniki naziemne podstawione pod rynny, których wybór zależy od powierzchni dachu oraz zapotrzebowania na pojemność. Taki zbiornik powinien być wykonany z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne, przy czym warto pamiętać aby przede wszystkim unikać metalowych produktów. Istnieje także instalacja podpowierzchniowa, która może pomieścić nawet kilka tysięcy litrów wody. Lokuje się ją pod powierzchnią działki. Do podziemnych instalacji zalicza się też m.in. studnie chłonne, które rozprowadzają deszczówkę w gruncie, stale zasilając glebę, nawet w czasie suszy.

Woda deszczowa posiada właściwości idealne dla roślin i pozwala na oszczędności. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, które warto wykorzystać w swoim gospodarstwie domowym.© Fundacja Zielona Przyszłość. All rights reserved.