Nikt nie wyobraża sobie świąt bez choinki – w końcu to ich niekwestionowany symbol. Część z nas stawia na nowe, żywe drzewko co roku, a inni na jedną sztuczną wersję używaną przez kilka lub kilkanaście lat. Która opcja jest bardziej przyjazna środowisku i czy w ogóle jakakolwiek choinka może być ekologiczna? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w artykule.
To ciężki dylemat – większość żywych drzewek zaraz po świętach skończy na śmietniku, sztuczna choinka zaś jest nieekologiczna pod względem produkcji. Są jednak sposoby, by obie opcje stały się bardziej przyjazne dla środowiska. Najlepiej wybrać drzewko z korzeniami, które może potem trafić do ziemi. W tym przypadku należy mieć na uwadze faktyczny stan choinki – jeśli została wciśnięta do doniczki na kilka godzin przed sprzedażą, to nic z tego nie będzie. Sama produkcja sztucznej choinki to około 8,1 kg gazów cieplarnianych, ale jeśli będziemy korzystać z niej przez minimum 12 lat, to staje się ona lepszym wyborem niż “jednorazowe” żywe choinki.
Wbrew pozorom uprawa żywych choinek emituje około 3,1 gazów cieplarnianych rocznie, a okres korzystania z choinek wynosi bowiem jedynie dwa tygodnie. Jeśli już decydujesz się na nią, to zadbaj aby pochodziła ze specjalnej, legalnej szkółki drzew oraz sprawdź czy ma korzenie, abyś mógł ją potem zasadzić. Kolejna ważna kwestia to czy podczas jej uprawy nie stosowano szkodliwych środków chemicznych, tj. pestycydy. Posiadając żywe drzewko należy także pamiętać o jego odpowiedniej pięlęgnacji: trzymaj ją w pomieszczeniu, w którym nie jest za gorąco (przy temperaturze powyżej 20℃ drzewko wyschnie, a igły opadną) i nie zapomnij o podlewaniu. Gdy czas świąteczny przeminie, możesz oddać choinkę za darmo do specjalnego punktu. Po świętach praktycznie w każdej miejscowości organizowane są akcje zbiórki drzewek.
Tak to możliwe i bardzo rozsądne! Jeśli koniecznie chcesz mieć żywą choinkę, a jednocześnie pewność, że trafi po świętach z powrotem do ziemi, to świetne rozwiązanie! Od kilku lat w większych miastach funkcjonują punkty, w których na świąteczny czas możemy wynająć drzewko, które później trafia do szkółki leśnej, gdzie zostaje ponownie zasadzone. Plusów jest wiele – w ten sposób nie tylko nie przyczyniamy się do szkodliwej wycinki drzew, ale także oszczędzamy czas i pieniądze. Większość wypożyczalni oferuje dowóz wybranego drzewka, a sam wynajem jest tańszy niż jego zakup. Wypożyczenie drzewka jest najczęściej możliwe na okres dwóch tygodni. W tym czasie postępujemy z nim tak samo, jak w przypadku choinki zakupionej w doniczce.
Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez żywej choinki ze względu na niechęć do sztucznych drzew. Istnieje jednak wiele alternatyw, których może nawet nigdy nie próbowaliśmy stosować. Pobudź kreatywność – ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia!
Oto kilka naszych propozycji:
Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać, że ekologiczna organizacja świąt jest możliwa. Jeśli komuś naprawdę zależy na ochronie planety, to z pewnością będzie w stanie to zrobić.