Globalna emisja CO2 jeszcze większa w 2022?

Globalna emisja CO2 jeszcze większa w 2022?

2 grudnia, 2022
2 grudnia, 2022

 Według szacunków Global Carbon Project emisje gazów cieplarnianych w 2022 roku mogą przekroczyć rekord z ubiegłego roku. Jeśli trend wzrostowy emisji CO2 będzie utrzymany budżet węglowy wyczerpie się w ciągu 9 lat lub nawet wcześniej. A co to oznacza dla nas? Postaramy się przybliżyć temat w artykule.  

Globalne emisje CO2 niestety nie spadają

Pomimo wysiłków wielu państw, emisje gazów cieplarnianych nie spadają, a nawet wzrosły o 1%. Chociaż rok jeszcze nie dobiegł końca, to niestety wszystko wskazuje na to, że poziom sprzed pandemii COVID-19 zostanie przekroczony, a co za tym idzie, negatywny wynik zostanie pobity. Warto przypomnieć, że w 2019 padł historyczny rekord, ale sytuację uspokoił wybuch pandemii, zmniejszając ilość dwutlenku węgla o około 5,4%. Było to jednak tylko chwilowe, ponieważ już w 2021 emisje znów osiągnęły 36,3 mld ton. Szacowany wynik na ten rok to 36,6 GT, co oznacza, że poziom stężenia CO2 w atmosferze ma być o 51% wyższy niż w epoce preindustrialnej. 

Co powoduje emisje i dlaczego wciąż rosną?

Największy udział we wzroście CO2 ma ropa, a zaraz po niej węgiel i paliwa kopalne.

Wzrost globalnej emisji gazów cieplarnianych ma dwie kluczowe przyczyny: ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19 oraz kryzys energetyczny wywołany wojną w Ukrainie. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wylesianie, które stanowi aż 10% wszystkich emisji. 

Co nam zagraża? 

Mówi się, że krajowe ograniczenia emisji są na tyle niezadowalające, że nie będą w stanie zatrzymać globalnego ocieplenia, a przekroczenie 1,5°C jest niemalże pewne. Ponadto kurczy się także budżet węglowy. Zdaniem Global Carbon Budget pozostało nam około 380 mld ton CO2 w budżecie węglowym, który oznacza ilość emisji możliwych do wyemitowania, aby globalne ocieplenie zostało poniżej progu 1,5°C względem epoki preindustrialnej. Przy aktualnym tempie wzrostu globalnych emisji, ten budżet zostanie wyczerpany w ciągu najbliższych 9 lat.

Czym są emisje gazów cieplarnianych i jak wpływają na planetę?

Gazy cieplarniane można sobie wyobrazić jako kopułę otaczającą ziemię, która podnosi temperaturę na ziemi. Są ważne, ponieważ umożliwiają życie na ziemi, ale tylko jeśli zachowana zostanie równowaga – zbyt duże i zbyt szybkie ocieplenie już do niczego dobrego nie prowadzi.

Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Ważne są wszelkie możliwe działania na własną rękę, tj. inwestycja w odnawialne źródła energii, zamiana samochodu na elektryczny lub poruszanie się komunikacją miejska, segregacja śmieci itp. Każde małe działanie na rzecz planety jest ważne.



© Fundacja Zielona Przyszłość. All rights reserved.